E.Brastiņš par pilskalnu
„Karātavu kalnu” krievi sauc „Viseļņica”, kas nav nekas cits, ka latviskā nosaukuma tulkojums. Pilskalns ar šiem vārdiem atrodas 1,5 klm. dienvidos Rāznas ezeram lielceļa malā. Viņš skaitās Rēzeknes apr., Andrupienes pag., Zeļenopoles muižas zemē, 1 klm. ziemeļos minētai muižai.
Šeit stāv grantskalnu puduris ar vairākiem augstiem un kraujiem kalniem. Pats augstākais kalns stāv attālāk un viņā ierīkots jau minētais pilskalns.
Pilskalna ziemeļmala augstāka un kraujāka par pārējām malām. Tā ir vairāk ka 40 m.augstāka par apakšā esošo purvaino pļavu.
Rietumos kalna sāns pāriet piedēklī un tad izbeidzas gravā. Dienvidpusē kalna sāns samērā lēzeni nolaižas līdz lielceļam, bet austrumos diezgan krauji iet uz upes pusi. Šī upīte tek uz tuvējo Rāznas ezeru, tāpat ka otra upīte, kas pilskalnam rietumos, aiz lielceļa.
Abas šas upītes ieslēdz jau minēto kalnu puduri.
Pilskalnam 50 m. garš, 25 m. plats plakums iegareni apaļā veidā. Viņa viducis I—2 m. augstāks par malām.
Plakumam apkārt, gar kalna sāniem, 2 terases. Tās ziemeļpusē pārvēršas 2 ierakumos un 2 uzbedumos. Pirmā uzbeduma augstums, no grāvja dibena skaitot, gandrīz 2 m. Otrais uzbedums netiek līdz metram.
Terasēm ir neliels uzbedumiņš arī pilskalna austrumsānos. Dienvidos terases pamazām izdziest, kaut gan šai kalna līdzenākā mala tam būtu īsta vieta. Tas izskaidrojams tā, ka cilvēka mūžu atpakaļ, pilskalna plakums un pret sauli vērstie dienvidsāni tikuši arti un līdz ar to terases iznīcinātas.
Bijušo terašu vietas vel samanāmas rietumsānos.
Pilskalns apaudzis mežu un krūmiem. Mītņu kārta uzglabājusies plakuma ziemeļpusē un bedumos. Plakumam dažas bedrītes, ko izrakuši ziņkārīgie apmeklētāji.
Atradumi parastie — lauskas, ogles, akmeņi. No kalna redz Rāznas ezeru un 5 km. attālo Volkenbergas pilskalnu kuru piemin raksti un ļaužu mutes. Viņa dēļ neievērots palicis šis „Karātavu kalns” un domājams, tāpēc arī pazaudējis pilskalna nosaukumu. Šeit pieminams, ka Volkenbergas kalnā nav bijusi senču pils.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.