Aiviekstes krastmalās ir tikai viens pilskalns, kaut gan viņa pieskaitāma lielākām Latvijas upēm. Tas izskaidrojams ar zemiem, neizdevīgiem šās upes krastiem un mežaino, neauglīgo apkārtni. Šis vienīgais Aiviekstes pilskalns stāv 0,25 klm. dienvidu-rietumos Visāgales kapsētai Brakaļu-Grīvu māju laukos rietumos mājai vecā lielceļa tuvumā. Tuvējās mājas ir Ūbani un Pauriņi. Pilskalns ir Meirānu pag. 4 klm. dienvidu-rietumos Meirānu (Lubanes) muižai, netālu no Aiviekstes labā krasta. Šai vietā paaugsts kalnājs vairākās starās krīt pret Aivieksti. Vienu no viņām sauc „Pilskalns” un tā stāv 17 m. virs savām ielejām. Šā atzarojuma sānmalās samērā lēzenas un tāpēc nevarēja palikt bez terasēm vai uzbedumiem. Tomēr neko tamlīdzīgu vairs neredz, jo kalns ir nesaudzīgi arts jau ilgus gadus. Tikai tagadējais īpašnieks stāstīja, ka senāk kalnam rietumpusē bijuši „ceļi” apkārt, domājams terases. No bedumiem vairs saredzams tikai ap pusmetra augsts uzbedums, kuram iedobums vidū. Šai 0,4 m. dziļā dobumā divās vietās augsti kungi pirms pasaules kara esot rakuši. Pilskalna plakums pret dienvidiem slīps un pamazām pāriet sānmalās. Mītņu kārta ap 0,25 m. dziļa un redzama visvairāk pašā plakumā, bet gar sāniem tā pamazām izzūd. Atrod vairumā trauku gabaliņus, ogles un akmeņus. Dažas trauku lauskas rotātas nagu iespiedumiem, citas visai plānas un smalkas.
Vēsturnieki doma, ka šeit atradusies 1213. g. minētā Castrum Egeste. 1913.g.te izdarīti rakumi pie kam uzieti akmeņa pamati bez kaļķiem, senlietas no 9—12 g. s. un baļķiem izlikts grāvis. Līdz ar to atkritusi varbūtība, ka šai pilskalnā kādreiz stāvējusi Lubānes bruņinieku pils.
Teika: kalnā senāk pils stāvējusi. Tanī dzīvojis bargs kungs, kas ļaudis tiesājot visiem spriedis galu. Notiesātos nobeiguši tuvējā „Karātavu kalniņā”. Tāpēc apvidu iesaukuši par Visagalu, jo visiem bijis gals.
Tuvumā atrodas vēl cits kalniņš, kuru ļaudis dēvē par „Baznīcas kalnu”, tomēr nav ziņu, ka tur būtu baznīca stāvējusi.
- Brastiņš E., Latvijas pilskalni. 4. sējums Vidzeme.. — Rīga, 1930.