E.Brastiņš par pilskalnu
Šo pilskalnu uzgājis pieminekļu valdes inspektors A. Štāls savos pārraudzības braucienos. Līdz tam nevienam nebija ienācis prātā, ka Vainīžu muiža būtu celta senā pilskalnā. Pārlūkojot un mērojot šo vietu 1927. g., patiesi, nācās atzīt jaunatrasto pilskalnu.
Vainiži bij. kroņa muiža 12 klm. Straupei un 14 klm. dienv.-austrumos Limbažiem Vainižu pagastā Valmieras apriņķī. Pēc zemes reformas, Vainīžu muižas centrs (7 ha) piešķirts Vainīžu piensaimnieku savienībai.
Muižas dzīvojamā ēka, jeb kā ļaudis dēvē „Vaīnīžu pils” ir neliela, glīta celtne divos stāvos, kas tagad stipri nolaista. Viņa uzbūvēta nelielā, 9 m. augstā apaļā kalniņā, kuram dienvidos tek Brasla, kas uz dienvidiem tecēdama iekrīt no labās puses Gaujā. Braslā, augšpus Straupei,ietek Nabe, kas sākas tuvējā Sāruma ezerā. Šis upes nosaukums mums atgādina senrakstos minēto castrum Nabel (1318. g.) Kaut gan no Vainižu muižas vietas līdz Nabes upei ir 5 klm., tomēr tas ir vienīgais pilskalns šo vietu vārdu apkārtnē. Pie Nabes muižas, kas 9 klm. dienvidos Limbažiem, neviena pilskalna nav, kaut A. Bīlenšteins domā, ka tam vajadzētu kaut kur atrasties.
Šī varbūtējā castrum Nabel pilsvieta ir apaļu plakumu, kura caurmērs 35 un 45 m. Kalna sāni nostāvināti visai krauji un gar piekāji redzams grāvis apkārt kalnam. Vienīgi austrumu mala šim pilskalnam tagad norakta lēzena, jo agrākais kraujums traucējis pieeju dzīvojamai ēkai. Vecāgrāvja vietā uzcelta saimniecības ēka un ierīkots ceļš uz lielceļu.
Rietumu sānā redzama taka, kas slīpi paceļas uz plakumu. Nav neiespējams, ka šis, vēl tagad lietojamais celiņš, iemīts vecajā uzejas vietā.
Tagad pilskalna plakumā daudz nātru un gružu. Sāni apauguši krūmiem un kokiem.
Smilšaina māla zemi klāj neliela mītņu kārta, kas sīkāki nav pārmeklēta.
Kalniņu, uz kura stāv Vainižu pils, vecos laikos uz kungu pavēli esot ļaudis sanesuši. Lībiešiem šeit esot bijusi lūgšanas vieta. No šejienes senos laikos esot tilts gājis uz tuvējām pilsdrupām. Vainižu pils celta ap 1349. g.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.