„Pilskalns“ Ogres labajā krastā vienu kilometru augšup Kropes — Madlienes lielceļa tiltam Vecūžānu māju zemē, rietumos mājai. Šī māja pieder pie Madlienes pagasta.
Te stiepjas garens uzkalns no rietumiem pret austrumiem, un viņa augstākā vietā kādreiz ierīkots pilskalns. Tas panākts austrumgalu atdalot no pārējā uzkalna diviem grāvjiem un uzbedumiem. Tagad šie zemju darbi noarti un vairs tikai 0,8 m. augsti.
Kalna plakums, kas augstāks par tuvējām pļavām 11 m., no neatminamiem laikiem tiek arts līdz ar bedumiem un dažām sānmalām.
Rietumgalā kalnam plašas grantsbedres, kuras radušās tuvējo lielceļu labojot. Grantsbedres gan vēl neaizkar pašu pilsvietu, bet tām paplašinājoties, pilskalns ir briesmās.
Īsto plakuma lielumu tagad grūti noteikt īpaši garumā. Platums labāk uzglabājies un līdzinās 40 m., bet garums varējis būt pirms noaršanas 60 m. Kalna sānos nav terašu, kaut gan tās nav pārāk kraujas. Dienvidos kalnam pieskaras purvs, bet pārejās pusēs kalns pāriet druvās un ganībās.
Pārmeklējot arkla izvandīto mītņu kārtu, tika atrasti vairāki vērpjamie skriemeņi, daudz lausku u. c. parastie dzīves atkritumi.
Kalnam nav plašu izredžu, tas neuzkrīt ar savu izskatu un tamdēļ par viņu nav nekādu ziņu archaioloģiskā literātūrā, izņemot von Lovis’a reģistrējumu „Burgenlex.“ 21. lap.
Pilskalnā senāk esot pils stāvējusi. Tā reiz nogrimusi avotiņā, kas pilskalna pakājē. Tāpēc šo avotiņu vēl tagad saucot par pilskalna avotiņu. Pēc tam pilskalnā pastāvīgi rotaļājušies divi mazi bērni. Ļaudis no tiem baidījušies. Tagad tie vairs neesot manīti un kalnā varot droši uzturēties.
Vecūžānu „Pilskalns“ ir gandrīz pilnīgi iznīcināts apcietinājums, kura aizsardzībai vairs nav nozīmes.
- Brastiņš E., Latvijas pilskalni. 4. sējums Vidzeme.. — Rīga, 1930.