Šo pilskalnu, kas atrodas Rankas pagasta valsts mežā, tālākā apkārtnē dēvē par „Velna kalnu”. Viņš stāv Kubules strauta lābā pusē, 0,5 klm. dienv.-austr. Silaješkas mājām. Šai vietā Kubule, izlauzušies cauri 30 m. augstiem smilšu kalniem, tek paplatu ieleju, kurā slapjas pļavas. Smilšainā augstiene apaugusi mežu un aizņem daudz kv. kilometru. Vienā no smilšu pauguriem, kas kraujāk izvirzās pret upīti, ar zemju rakumu palīdzību ierīkots apcietinājums. Viņš aizņēmis paugura līdzeno virsu, kas dažus metrus nolaidena pret rietumiem un ar nelielu ieleju vidū. Kalna ziemeļpusē stāvs kritums uz upes pusi, bet dienvidos kalns visai lēzeni krisdamies, savienojas ar pārējo augstieni. Šo lēzeno pusi nācies nocietināt grāvjiem, pavisam trijiem. Visdziļāks ir plakumam tuvākais jeb pirmais grāvis, kura dziļums ap 2m. Aiz tā otrais grāvis ir tikai 0,5 m. dziļš, kamēr trešo grāvi, kas stāv aiz otrā ap 10 m. attālu, tikko var samanīt irdenās smiltīs un sūnās. Pirmām un otram grāvim plakuma pusē nelieli uzbedumi.
Par šiem zemju darbiem ved divas ieejas — viena dienv.-austrumos, bet otra — dienv.-rietumos.
Kalnam niecīga mītņu kārta, kas tikai dažās vietās nokrāsojusi pelēku sarkano smilti. Atrod bez ripas darinātu trauku drumslas, akmeņus gan veselus, gan dauzītus, un šur tur pa ogļainam laukumiņam. Vispār jāspriež, ka pilskalna zeme maz sadzīvota. Kalna formas labi uzturējušās un skaidri vēl redzams, kā visi triji žogi, vai citādas ierīces ir gājušas arī gar stāvajām kalnmalām ziemeļpusē apkārt kalnam.
Plakumā dažādas bedres; dažas starp tām četrstūrainas un, šķietams, lietpratēju raktas. Tāds ir arī grāvis ar kuru pirms 20 g. Rankas muižas īpašnieks esot pārracis pilskalna plakumu.
Kalns apaudzis jaunu mežu, vāverājiem, mētrām un sūnām. Apkārtne vienos mežos, it īpaši uz rietumiem.
Pēc sava rakstura šis ir viens no lieliem pagaidu apcietinājumiem, kas noderējis kā paslēptuve kara laikos. Savā uzbūvē tas radniecīgs Lizuma un Upesmuižas pilskalniem.
Nekādu nostāstu ļaužu mute vairs nav uzglabājusi par šo vietu.
- Brastiņš E., Latvijas pilskalni. 4. sējums Vidzeme.. — Rīga, 1930.