J.Urtāns par pilskalnu
Avots: J. Urtāns. Latvijas austrumu daļas jaunatklātie pilskalni. – Rīga: Rīgas Multimediju centra apgāds, 1995.
Rubuļu pilskalns atrodas Krāslavas raj. Šķaunes pagastā Rubuļu sādžā, 6 km uz ZZR no Bērziņiem un 9 km uz R no Šķaunes. Pirmās ziņas par pilskalnu 1925. gadā sniedza A. Krimuldēns.
Rubuļu pilskalns situēts viļņotā reljefā. un tā tuvākajā apkārtnē ir vēl vairāki kalni. kurus varētu izmantot pilskalnu ierīkošanai. Rubuļu pilskalns savu kādreizējo formu zemes aršanas rezultātā stipri vien zaudējis. Tagad tas ir ZA-DR virzienā orientēts kukuļveidīgs kalns, kas stāvākajās Z un R pusēs ir 10 m augsts. Plakums varētu būt bijis ap 30 m garš un ap 17 m plats. Iespējams, ka kādu nocietinājumu vietu uzrāda pilskalna D R gala aprāvums, kur veidojas neliels pastāvinājums un terase. Nekādu citādu pilskalna mākslīgās izveides pazīmju nav: uz visām citām pusēm kalns ir lēzeni nolaidens.
Kalna R sānos raktas dažādas bedres. Vairākas aizmilzušas bedres ir arī pilskalna plakumā. Kultūrslānis Rubuļu pilskalnam saglabājies tikai stāvajās Z un R nogāzēs. kā arī tīrumā kalna D pakājē, kur tas, domājams, noarts no kalna virsotnes. Stāvie pilskalna Z un R sāni apauguši kokiem, bet plakums un lēzenās nogāzes tiek izmantotas kā pļavas. Ap 50 m no pilskalna uz Z ir Rubuļu sādžas Buklovska viensēta. Spriežot pēc atrastajām gludajām bezripas trauku lauskām, Rubuļu pilskalns būtu attiecināms uz m. ē. I g. t.
Vietējie ļaudis stāstījuši, ka kalna stāvajā Z nogāzē kādreiz esot uzraktas senlietas.
Urtans J. Rubuļu pilskalns // Māras Zeme. – 1993. – G. febr. Rubuļu pilskalns 7- 2525 97
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.