E.Brastiņš par pilskalnu
Puduļu ciems atrodas Vietalvas pagasta 8,5 km. dienvidos Vietalvas muižai, 5 km. ziemeļos Pļaviņām, 1 km. austrumos Odzes ezeram. Šo māju zemē atrodas tālu pazīstams „Pilskalns”. Šā pilskalna slava vairojusies tamdēļ, ka kalns ir Vietalvas-Pļaviņu lielceļa malā un ar savu neparasto izskatu katram ieraugāms. Pilskalna atrašanos šai vietā norāda arī tuvējie vietu vārdi: austrumos Pilskalnu mājas, bet ziemeļos Pilienas.
Odzes ezera apkārtne ir vienos pauguros un ielejās. Tās raksturs gluži līdzīgs viņpus Daugavas esošai Sēlpils-Saukas augstienei. Arī aprakstāmais pilskalns pēc sava tipa pieder Saukas pilskalnu grupai. Viņš ierīkots
uz savrūpa iegarena kalna, kuram visapkārt stāvas malas. Ziemeļos šis kalns pēc 20 m. krituma izbeidzas slapjā pļavā, bet dienvidos turpinājās kā 10 m. augsta kaupre ar ielejotu vidu. Austrumu sānos pilskalnam smilšu dobes, kas izgrābtas pasaules kara laikā ceļu taisīšanai.
Pilskalnam virsu iegareni apaļš plakums metrus 50 garš un 25 plats. Tas līdzens ar dažu metru kritumu pret dienvidiem un nogludināts izpriecu laukumam.
Pēc apkārtējo ļaužu nostāstiem pirms kādiem 100 gadiem pilskalns bijis apaudzis milzīgām priedēm. Muižas īpašnieks tās licis nocirst un ierīkot līdumā druvu. Pēc tam kalna virsu un arī sānus ilgus gadus aruši. Reiz stāvajā kalnmala ecējot, ecēšas apsviedušās un kopā ar zirgu novēlušās lejā. No tā laika kalna aršanu atmetuši. Kalna virsū, malās, sānos un pakājē esot bijusi melnzeme un labība krietni padevusies.
Tagad kalna sāni apauguši 50 g. veciem bērziem. Mītņu kārta no ilgas aršanas sajaukta. Kalngalā tās vairs nemaz nav jo noarta zemāk. Sānos tā vēl uzietama un satura nevirpotu trauku atliekas, ogles un plīsušus akmeņus. Metāla priekšmetu atrašana neesot dzirdēta
Vispār runājot, šis pilskalns jāuzlūko nevien par nopostītu, bet gandrīz par iznīcinātu. Tikai atlikušās trauku lauskas palīdzēs kādreiz noteikt viņa vecumu.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.