J.Urtāns par pilskalnu
Avots: J. Urtāns. Latvijas austrumu daļas jaunatklātie pilskalni. – Rīga: Rīgas Multimediju centra apgāds, 1995.
Priekšēnu pilskalns. tautā saukts par Pumpiņkalnu vai Pūpolu kalnu, atrodas Madonas raj. Sausnējas pagastā, 6 km uz Z no Liepkalnes, Ogres upes kreisajā krastā. 300 m uz Z no Vecpriekšēnu mājām. Pirmās ziņas par Priekšēnu pilskalnu 1935. gadā sniedza J . Mustaps. Plašāk pilskalnu 1981. gadā aprakstīja J. Urtāns.
Priekšēnu pilskalns ir atsevišķs 10 m augsts aptuveni Z-D virzienā orientēts kalns. gar kura Z galu tek Ogres upe. Pilskalns situēts Ogres vecupes ielokotā salā, kura virs palienes paceļas par 4 m. Cauri pilskalnu ietverošajam purvājam uz Ogres upi tek strauts. Pilskalnam rietumos pieslēdzas apmetnes vieta, kas no pārējās salas nodalīta ar dabīgu 3 m dziļu grāvi – ieleju. Pilskalnam no dabas ir stāvas malas, un tāpēc vaļņi, grāvji vai terases pilskalna nostiprināšanai nav veidoti. Izstieptu trīsstūri plānā atgādinošam pilskalna plakumam (60 x 20 m) ir ap 1-2 m liels kumpums. Plakumā un apmetnē pilskalna pakājē konstatēts intensīvs melns kultūrslānis, kurā atrastas bezripas trauku lauskas.
Priekšēnu pilskalna datējums nav droši zināms, tomēr kalna veids, bezripas keramika un ziņas, ka kapulaukā pie Vecpriekšēniem atrasts akmens cirvis, varētu liecināt, ka piemineklis attiecināms uz pilskalnu pastāvēšanas agrākajiem periodiem.
Urtāns J., Čudars D. Arheoloģisko pieminekļu apsekošana Madonas rajonā un pieminekļu uzmērīšana Alūksnes rajonā// Zinātniskās atskaites sesijas materiāli par arheologu un etnogrāfu 1980./81. gada pētījumu rezultātiem: Arheoloģija. – R.: Zinātne, 1982. – 139. lpp.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.