Raksta man kāds vēsturisko zinātņu doktors (uzreiz piebildīšu, ka cits vēsturisko zinātņu doktors novēlēja veiksmi pilskalnu apzināšanā), ka neesot labi publiskot precīzu informāciju par pilskalniem. Pieredze rādot, ka tas ne pie kā laba nenovedot – objektus sākot apmeklēt publika, tie tiekot sapostīti, “melnajiem arheologiem” esot piekļuve apkopotai informācijai, lai veiktu savus posta darbus utt. Izskatās, ka pat nozares cilvēku starpā nav vienprātības.
Aizdomājos… It kā jau visam pat varētu piekrist, bet… ir daudzi lieli BET….
Kāpēc vispār apzināt vēsturi – objektus, tradīcijas, vietvārdus utt.? Kā vārdā to darīt? Nākotnes vārdā? Lai kaut ko saglabātu nākamajām paaudzēm? Kādām paaudzēm? Habilitētiem zinātņu doktoriem un izredzētajiem? Vai tomēr arī cilvēkiem parastajiem, kuri vēlas izzināt un mācīt vēsturi arī saviem bērniem? Latvijas likumdošana nenosaka to, ka šāda veida informācija ir slepena vai ar ierobežotu piekļuvi, turklāt ir valsts iestāžu uzturēti, publiski pieejami reģistri, kuros šī informācija ir pieejama bez piekļuves ierobežojumiem, nemaz jau nerunājot par n-tajiem tūrismam veltītiem portāliem, kuros šī informācija neierobežoti pieejama jau daudzus gadus.
Es varu piekrist tam, ka vienmēr atradīsies kāds indivīds, kurš piemēslos, zaru nolauzīs, nevietā piekakās utt. Te nu ir akmentiņš pašu akadēmiķu (ne visu, protams) dārziņā – radiet infrastruktūru, regulāri un skaļi par to runājiet, lai cilvēkiem, ierodoties šādās vietās, ir skaidrs, ka šīs vietas nav pamestas, bet tām ir Saimnieks! Tērvetes pilskalnā koka zīme sapuva un vismaz pagaidām nav redzams, ka tur kāds kaut ko grasās atjaunot… Paskatieties uz lietuviešu veikumu! Pilskalni ir sakopti, izveidotas laipiņas ar margām. Viss notiek! Tur jau pat nenesas prāts ar lāpstu klajā vietā kaut ko rakt! Ja mēs turpināsim to visu slēpt, aizaudzēsim, neliksimies par to ne zinis, bet reizi gadā aizsūtīsim studentiņus parakt kaulus un lauskas, vai tā mēs pilskalnus pasargāsim? Nedomāju vis. Es gan vēl esmu nosacīti jauns un varu kļūdīties….
Gribētu piebilst, ka šeit publicētā informācija ne vienmēr atspoguļo manu kā lapas tehniskā uzturētāja viedokli. Informāciju iesūta entuziasti – vieni vairāk vērsti uz arheoloģisko izpēti, citi, savukārt, tendēti uz dažādu teiku un leģendu apkopošanu. Mans uzdevums ir nodrošināt tehnisku platformu, lai šī informācija būtu publiski brīvi pieejama un analizējama. Katrs lasītājs pats uz šīs informācijas bāzes var būvēt savu skatu uz mūsu senvēsturi. Mums jāpatur prātā, ka informāciju meklējam un uzkrājam, lai tie, kas nāks pēc mums, varētu turpināt sistemātisku izpēti. Varbūt kāda informācijas druska, kas šodien mums šķiet šaubīga un smieklīga, nākotnē gūs apstiprinājumu un kļūs par to mazo cinīti, kas apgriezīs visu izpratnes vezumu citā virzienā.
Un nedaudz par manu personisko pieeju…
Esmu gatavs publicēt jebkuru informāciju par Latvijas senvietām – pilskalniem, svētkalniem utt., ja informācijas iesūtītājs no savas puses ir gatavs sistemātiskai pieejai. Publicēšu arī tādu informāciju, ko zinātniskās aprindas sauktu par ezotēriku, parapsiholoģiju un tml., BET… Un šeit piemērs – ja cilvēks nodarbojas ar rīkstniecību un uzskata, ka kādā vietā ir konstatējams tas un tas, lūgums norādīt, ko tieši un kurā tieši vietā (koordinātas) rāda izmantotais rīks, vai ir nostāsti, kas to apstiprina; ja tur ir kaut kāda enerģija, kas tā par enerģiju, cik jaudīga, vai ir mēģināts to pārbaudīt ar citiem mērinstrumentiem; vai to apstiprina citi neatkarīgi rīkstnieki utt.
Ja informācijas iesūtītājs ir nolēmis norādīt, ka šajā vietnē ir publicēta kļūdaina informācija, lūgums norādīt – kas un kur tieši ir kļūdains; kāda ir cita informācija un kas liek domāt, ka šī cita informācija ir pareizāka; norādiet informācijas pirmavotu.
Nekļūsim par vienas izpratnes fanātiskiem popularizētājiem, bet turēsim mūsu prātu atvērtu!
4 komentāru
Pēc šīs loģikas Lietuvā jau visi pilskalni būtu nopostīti.
Pēc diskusijām FB saprotu, ka esmu izteicies pārāk vispārināti, tāpēc ieliku vienu labojumu iekavās. Man kā vienkāršam cilvēkam (un domāju – ne man vienam) ir grūti saprast, kas par ko atbild (par ko pašvaldības, par ko arheologi utt.), taču, manuprāt, mēs visi kopā varētu tās lietas sakārtot un šī attieksme, ka “jums tur nav ko darīt” (arī dzirdēta frāze no kāda mācīta vīra kāda semināra laikā) būtu jāizbeidz. Ir jābūt saprotamam un mērķtiecīgam dialogam visu starpā. Punkts.
Pēc diskusijas FB ienāca informācija, ka koka zīme Tērvetes pilskalnā būs pateicoties N.Jērumam, par ko man milzīgs prieks.
https://uploads.disquscdn.com/images/570a901222dccfab764bcbf399956540a41842dc1e64849aecf69f09d966df73.jpg Informatīvais stends. 21.06.2020.g.