„Liedes kalni” ir Adulienes pag. uz pašām pagasta robežām Liedēs upes labajā krastmalā. Šie kalni ir savāds dabas brīnums: viņi novietojušies līdzenā apvidū, Liedēs ielejā taisnā rindā kā maizes klaipi ar nelielām atstarpēm. No tilta, kur Jaungulbenes lielceļš krusto Liedēs upi, tie ir 9 gabali ziem. austrumu virzienā. No tilta, minētā virzienā skaitot, otrais kalns tiek saukts par „Pilskalnu”, bet trešais par „Svētās Māras kalnu”. Abi minētie kalni vienādi izskatā un iegarena klaipa veidā. Plakums neliels mazliet kumps. Sāni stāvi, ap 10 m. augsti, bet pakājē paliek lēzeni un tiek arti šaurā joslā. Aiz arumu joslas pļavas un austrumos upe.
Pilskalnā un Māras kalnā ir melna mītņu kārta ap 0,5 m. biezumā. Tā satur lauskas, oglītes. Taujājot pēc atradumiem, stāstīja, ka tēvu tēvi piekājē arot esot atraduši krelles un dažādus metāla nieciņus. Tomēr, drošas šās ziņas nevar būt.
Aprakstāmiem kalniem nav ne grāvju ne uzbedumu. Pēc formas un lieluma spriežot jādomā, ka šeit atrodas visai senas ļaužu mītnes.
Māras kalnā redzamas izrakumu bedres. Pēc vienām ziņām te racis Adulienas muižas īpašnieks, pēc citām — trīs mācītāji naudu meklēdami. Citas bedres esot izrakuši kāda zīlniece no tuvējām mājām ari naudu meklēdama.
Teikas:
- Liedēs kalni esot zviedru laikos cepurēm sanesti. Viena no kalniem esot naudas pagrabs, kura atslēgas sargājot suns. Pilskalnā apslēpto naudu nedrīkstot rakt, jo tad racējs akls paliekot.
- Ap Māras kalnu senāk skraidījis zelta telēns, kad ļaudis vēl ticējuši pa vecam, tad to bieži redzējuši. Tagad tas guļot zem kalna un vairs neskraidājot, jo ļaudis vairs neticot.
- Pa upīti esot gājusi krievu zviedru robeža.
Šī pēdeja ziņa zīmējas uz bijušo poļu robežu. Robežai mainoties „Letas” upi, no kurienes esot latvieši vārdu dabūjuši, meklēja kaut kur Polijā.
Aplūkotā pilskalnā pazīstamais Bīlenšteins domājās atradis senrakstos minēto castrum Alene. Tomēr šīs domas būs maldīgas, jo pilskalns nav no tiem laikiem.
- Brastiņš E., Latvijas pilskalni. 4. sējums Vidzeme.. — Rīga, 1930.