J.Urtāns par pilskalnu
Avots: J. Urtāns. Latvijas austrumu daļas jaunatklātie pilskalni. – Rīga: Rīgas Multimediju centra apgāds, 1995.
Kapusila pilskalns atrodas Valkas raj. Launkalnes pagasta Kapusilā vairāku kilometru attālumā no tuvākās mūsdienās apdzīvotās vietas un nepilna kilometra attālumā no bijušās Kapusila mežsargmāju vietas, kur tagad liels smilts un grants karjers. Pilskalnu pilnīgi nejauši 1996. gada 12. septembrī uzgāja J.Urtāns; tanī pašā gadā pilskalns tika aprakstīts un uzmērīts. Par Kapusila pilskalna esamību iepriekš nebija fiksētas nekādas ziņas un to nezināja arī vietējie ļaudis.
Pilskalns ierīkots savrupā 10 – 13 m augstā kalnā. Tā lēzenākais ZA gals nocietināts ar trijiem ap metru dziļiem puslokveida grāvjiem un atbilstošiem diviem vaļņiem. Grāvji abās pilskalna nogāzēs pārveidoti par terasēm, kas īpaši rūpīgi ir būvētas pilskalna DA galā, kas no dabas ir bijis zemāks. Te apakšējās terases malā jaušama vēl arī neliela uzbērta vaļņa paliekas. Pilskalnam ir mazs, ap 16 x 14 m liels, labi izlīdzināts plakums. Šķiet, ka dabīgās ielejas pilskalna abās pusēs arī ir nedaudz mākslīgi padziļinātas, tā vēl vairāk norobežojot pils izbūvei izvēlēto kalnu. Zemes sastāvs kalnā ir viegla smilts; kultūrslānis ne kalna plakumā, ne nogāzēs nav konstatēts. Turpat līdzās pilskalnam tā austrumu pakājē arī tagad iztek spēcīgs avots ar skaidru un labu ūdeni, kas tālāk aiztek kā neliels strauts.
Aptuveni kilometra attālumā uz DA no pilskalna atrodas jau kopš pagājušā gadsimta otrās puses literatūrā minētie un arheoloģiski pētītie (K.Zīverss, 1875. – 1877.) Vīksnas Kapusila akmenskrāvuma senkapi, kas devuši nosaukumu arī visam plašajam mežu masīvam. Vīksnas Kapusila senkapiem ir visai plašs datējuma diapazons sākot ar agro dzelzs laikmetu un beidzot ar viduslaikiem. Kapusila pilskalnu varētu uzlūkot par nelielu, pat miniatūru, bet labi nocietinātu patvēruma pilskalnu.
J.Urtāns. Jaunatklājums – Kapusila pilskalns // Diena. – 1996.gada 30.septembrī.
J.Urtāns. Kapusila pilskalns // Latvijas Vēstures Institūta Žurnāls. – 1. – 1997. – 147.-148.lpp.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.