E.Brastiņš par pilskalnu
Šis „Pilskalns” uziets tikai nesen un atrodas Ērgļu pag. Kaivēnu māju robežās. To uzgājis pieminekļu valdes darbinieks A. Gusārs pārmeklēdams Ērgļu pag. senvietas.
Pilskalns atrodams 3 klm. dienvidos Ērgļiem, rietumos Ērgļu – Kokneses lielceļam Ogres tuvumā. Viņš stāv starp tīrumiem un pļavām puskilometru ziemeļos Kaivēnu dzīvojamai ēkai un gandrīz tādu pat gabalu dienvidos Ogres krastiem.
Apkārtne šeit nelīdzena, jo kāda augstiene sākot no Ozolmuižas „Sestukalna” pamazām atslīgst pret Ogres upi, radīdama paugurus un alejas. Vienā šādā pauguri ierīkots aprakstāmais pilskalns, nolīdzinot plakanu kalna dabīgo virsu.
Tā radies ap 20 m. plats un 40 m. garš plakums, kuram apkārt nostāvinātas kalnmalas. Dažus pirmos metrus no plakuma malas, kalna nogāzes ir sevišķi kraujas un uzbrucējam grūti pieejamas.
Visvājāk aizsargātā plakuma puse ir dienvidrietumos, jo šeit pilskalns ir sasējies ar pārējiem kalnājiem. Taču arī šeit kalnmala ir 5 m. augsta un samērā krauja. Šeit pat gar kalna ziemeļpusi samanāma senā uzejas vieta. Nekādu grāvju, uzbedumu un pakāpju šim pilskalnam nav. Kalns uzglabājies nenopostīts un viņa mītņu kārta ir dziļa un melna. Pavirši apsverot, melnzemes biezums ir ap 1 m. un tā satur parastos plīsušos akmeņus, ogles, kaulus un lauskas.
Pilskalnam iegareni apaļais primitīvais veids, kopā ar veco mītņu kārtu, liek pieskaitīt šo pilskalnu ja ne akmens laikmetam, tad katrā ziņā tuvu viņam.
Pilskalna tuvākā apkārtnē daudz senvietu, it īpaši kapu kalniņu. Otrs Ērgļu pagasta pilskalns no šejienes ap 4 klm. uz ziemeļim, jau aprakstītais “Skanstes kalniņš” Ogres malā.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.