Hmilovka ir viensētās sadalītā pusmuiža, kuras nosaukums dažādās dažādu laiku kartēs un rakstītos avots ir rakstīts dažādi: Hmilauka; Hmulovka; Chmilauka; Chmilova; Chmalovka; Hmalovka; Xmalovka; Xmylevka.
Pilskalns ierīkots kādā aptuveni A-R virzienā orientētā kalnā, kurš pret Z ir īpaši stāvs, ap 15 m augsts. Agrākos laikos pilskalna plakums, ieskaitot iespējamos A gala nocietinājumus, un D nogāze intensīvi arti, iespējamos mākslīgos pilskalna pārveidojumus pilnīgi nolīdzinot. Senās druvas malu un arī postījuma robežu iezīmē izteikta apara, kas vietām ir līdz metru augsta. Pilskalna R galā apara šķērso nocietinājumu grāvju un vaļņu D galus; grāvju un vaļņu pretējie gali ir saglabājušies. Nenoartajā pilskalna daļā gan nocietinājumos, gan Z nogāzē jaušams intensīvi melns kultūrslānis. Tāds vietām jaušams arī noartajā plakumā, bet lēzenajā D nogāzē, iespējams, biezās zāles dēļ to nevarēju konstatēt.
Pilskalnu nepārprotami iezīmē raksturīgie R gala nocietinājumi, kas saglabājušies 5-6 m garumā. Skatot no ārpuses, sākumā ir ap metru augsts aprakums, kam D galu nogriež apara. Tad seko ap pusmetru dziļš grāvītis jeb terase, tad ap pusmetru augsts valnis, tad tik pat dziļš grāvis, tad pāri par metru augsts aprakums un tad nepilnu metru augsta vaļņa paliekas plakuma galā. Pilskalna Z nogāzē šie nocietinājumi terases neveido.
Pilskalna A gala nocietinājumi nav līdz galam izprotami. Nocietinājumi divu terašu veidā saglabājušies Z nogāzē. Pirmā ap 3-4 m platā terase veidota ap 2-3 m zem plakuma līmeņa, turpinās līdz apmēram trešdaļai no pilskalna garuma. Pilskalna A galā terase sāk pagriezties pret pilskalnu un, iespējams, kādreiz pārveidojās par grāvi. Otrā terase ir 2-3 m zem pirmās terases, tāpat ir 3-4 m plata un tāpat sāk pagriezties pret pilskalnu, iespējams, tā kādreiz pārveidojusies par grāvi.
Hmilovkas pilskalns varēja būt bijis visai ievērojams. Tā datējums pagaidām nav zināms, tomēr kultūrslāņa raksturs vairāk liktu domāt par agrāka perioda pilskalnu. Taisnā līnijā 3 km uz ZAA no Hmilovkas pilskalna atrodas pazīstamais un ainaviskais Stanovišku pilskalns.
Vieta apsekota 30.05.2021.
Pilskalnu LIDAR kartēs 2021. gada sākumā atklājis senvēstures entuziasts Atis Blūms.
Added by
www.latvijas-pilskalni.lv, www.senvietas.lv un hillforts.eu izveidotājs un uzturētājs.