E.Brastiņš par pilskalnu
Ērgļos pazīstamais „Skanstes kalniņš” atrodas Ogres kreisā krastā pie paša tilta un lielceļa. Tas ir neliels, savrūps, ap 10 m. augsts kalns nepareiza trijstūra veidā. Plakums līdzens ar lēzenu ieleju austrumpusē. Uzbedumu, grāvju un terašu nav.
Kalna sānī visai stāvi un samērā vienādi. leejas nav vairs novērojamas. Zeme sastāv no mālainas grants.
Kādreiz kalna virsa arta, bet tagad aršana pārtraukta un plakums apaudzis zāli. Kalna sānos kuplas lazdas un krūmi.
Mītņu kārta dažā vietā biezāka par 1 m, vidēji melna un satura ogles, kaulus, trauku gabaliņus, plīsušus akmeņus. Mēģinājumu rakumā atradās arī kāda stikla krelle.
Šim pilskalnam tuvumā v. Lovis savā „Burgenlexikon” uzdevis kadu Briežu kalnu kā pilskalnu, tomēr tam nebija pilskalnu pazīmju. Prof. Endzelīna „Latv. vietu vārdos” teikts, kā Ērgļu pagastam esot četri gali ar saviem pilskalniem, tomēr neko tamlīdzīgu nevarējām ne atrast, ne saklaušināt.
Par Skanstes kalniņu „Balsī” 1886. g. Nr. 30 ir iespiesta teika. No šās vietas esot apšaudīta vecā pils, kas viņpus upes. Pils jumpravas, negribēdamas ienaidniekam padoties, esot ietinušās audeklos un pa logiem gāzušās Ogres viļņos.
Jaušams, ka teika un nosaukums cēlušies jaunākos laikos, kad pilskalna nosaukums jau bija pārgājis uz tūvējo vācu pili.
Pilskalns pieskaitāms relativi jaunākiem, t. i. vēlajam dzelzs laikmetam un uz tā varējusi stāvēt izturīga kaujas pils. Turpmāk vēl jānoskaidro, kāda loma šim pilskalnam bijusi vāciešu ienākšanas laikā.
„Skanstes kalniņa” tuvumā tagad uzcelta elektriskā spēka stacija. Savā laikā rokot šai stacijai kanālu gar pilskalna pakāji, uzdūrās uz vecām kara būvju atliekām. Šos atradumus pārbaudīja pieminekļu valde, pie kam
tika izteikta varbūtība, ka šam senceltņu atliekam ir sakars ar tuvējo pilskalnu. Atrastie aptēstie koki, šķietams, piederējuši kādiem tiltiem pār muklāju pilskalna dienvidus pakājē.
Pilskalns samērā labi uzglabājis savu izskatu. Tikai pret Ogri pavērstais sāns pavasara plūdos iebrūk upē.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.