Šo kalnu kā savdabīgu veidojumu ar iespējamām pilskalna pazīmēm LIDAR skenējumos bija ievērojuši vairāki interesenti. Uz vietas kalns tika pārbaudīts kopā ar arheologu Jāni Meinertu 2020.g. 2.aprīlī.
Norādītais kalns atrodas Viešūra jeb Kaķīša ezera R pusē Devēnā, pie ezera Devēnas līča, lielceļa kreisajā pusē. Starp kalnu un ezeru ir Riekstiņu un Jaunbirznieku mājas, kas kalnam arī ir tuvākās. Kalna Z pusē ir izgrāvjotā Riekstupīte. Kalna nosaukums nav noskaidrots; tagad lietotais apzīmējums “Devēnas kalns” ir tikai tehnisks nosaukums.
Devēnas kalns ir reljefā no visām pusēm labi norobežots A – R virzienā orientēts reljefa izcēlums, kura pakājē ir vairāki novadgrāvji un Riekstupīte. Virs tuvākās apkārtnes A un D pusēs kalns izceļas par apmēram 20 m, pret Z un R tas ir ap 10 – 15 m augsts. Pie pamatnes kalns ir ap 290 x 110 m liels. Tas apaudzis skuju koku mežu, kura lielākā daļa kalna virspusē nesen kā nocirsta. Kalna A nogāzē pret lielceļu ir sens aizrakums. Kalna D pusē ir ieslīps lēzenums ar nosacītu terasi nogāzes vidusdaļā, pa kuru varēja samērā ērti tikt pašā kalnā. Arī nesen to izmantojuši nocirsto koku izvedēji. Kalna virsma viegli viļņota, par vairākiem metriem nolaidena R virzienā. Pašā kalna A daļā ir valni atgādinošs nolaidens un izplūdis ap divus metrus augsts zemes izcēlums, kas pilskalna veidošanai nebūtu nepieciešams, jo šī kalna daļa jau no dabas ir ļoti stāva. Stāvākas ir kalna A un D nogāzes, R un Z nogāzes ir lēzenākas. Kultūrslānis kalna virsmā nav jūtams; te zem izgāzto koku saknēm ir smilts vai grantainas smilts zeme.
Domājams, ka kalna nosacītais un pret R nolaidenais plakums (garums ap 200 m, platums ap 30 – 50 m), kam izteiktāka pāreju uz D nogāzi, izveidojies kādreizējās zemes aršanas rezultātā. Par to liecina vismaz viena zemē ieaugusi akmeņu kaudze nosacītā plakuma vidusdaļā un vismaz divas akmeņu kaudzes kalna DA nogāzes vidusdaļas terasē. Iespējams, ka kalnā ir vēl arī citas akmeņu kaudzes. Arāji uztikšanai kalnā varēja izmantot D puses lēzenumu. Aprakstītā kalna tuvumā ir vairākas citas zināmas arheoloģiskās vietas
Esošajā izziņas līmenī Devenas kalns noteikti nav atzīstams par pilskalnu; kalna savdabīgās formas veidojušās kādreizējās zemes aršanas rezultātā.
Vietu apsekoju 02.04.2020.