Pieminekļa robeža dabā noteikta 04.10.2003.g.

Mērogs 1:1000, griezumu augstums 1 m. Izzīmēts pēc 1977. gada uzmērījuma. J.Urtāns, Latvijas austrumu daļas jaunatklātie pilskalni. Rīga, 1995

Upursalas un Upurkalna novietnes kartoshēma. J.Urtāns “Atrast pilskalnu”
Upursala atrodas Preiļu raj. Aglonas pagastā Cirīšu ezera ZA daļā, ap kilometru uz R no Aglonas. Iepriekš tika uzskatīts, ka Upursalas Upurkalns ir cilvēka roku nepārveidota kulta vieta. 1977. gadā J. Urtāns Upursalu apsekoja un viņa vadībā Upurkalnā un tā pakājē tika izdarīti arheoloģiskie izrakumi. Noskaidrojās, ka Upurkalnam ir pilskalnu raksturojošās pazīmes.

Apkārtnes plāns M 1 : 200 000. J.Urtāns, Latvijas austrumu daļas jaunatklātie pilskalni. Rīga, 1995
Cirīša ezera ap 6 ha lielās plānā pakavveidīgās Upursalas R puse kā vairāku kalnu grēda paceļas 20 m virs ezera līmeņa. Grēdas Z gals ar dziļu dabīgu pāržmaugu atdalīts no tās turpinājuma D virzienā. Tādējādi jau no dabas izveidojusies pilskalna ierīkošanai izdevīga vieta. Kalnam, kurš pret ezeru ir 17 m. bet pret pāržmaugu – 7 m augsts, ir izlīdzināts 32 m garš un 18 m plats plānā ovāls plakums. Pilskalna lēzenākā Z nogāze pastāvināta ar divām terasēm, no kurām pirmā atrodas 3 m, bet otrā – 6 m zem plakuma līmeņa. Otrā terase turpinās gar visu kalna R nogāzi, lai D galā pārietu grāvī. Tā priekšā uzmests pāri par metru augsts valnis. Kokiem apaugušā pilskalna Z pakājē konstatēts apmetnes kultūrslānis . Upurkalna R pakājē gar ezera krastu kara laikā izrakta tranšeja.

Cirīša Upursalas Upurkalns (virsotne pa kreisi). Foto no NKMP arhīva.
Lai arī kalnam un salai ir zīmīgs nosaukums, tomēr arheoloģiskajos pētījumos neatklāja neko tādu, ko varētu droši saistīt ar senā kulta tradīcijām. Pēc atrastajām senlietām Upursalas pilskalna izmantošana datējama ar I g. t. p. m. ē. – m. ē. I g. t. sākumu, bet apmetne kalna pakājē veidojusies ap m.ē. I g. l. vidu.

Izrakumi Upurkalnā. Foto no NKMP arhīva.
- A 12358.
- Urtāns J. Ko slēpj Upursala? // Ļeņina karogs [Preiļi]. 1977. 29. nov.
- Urtāns J. Arheoloģisko pieminekļu apsekošana Valkas un Preiļu rajonā un Izrakumi Cirīša ezera Upursalā 1977. gadā
- Zinātniskās atskaites sesijas materiāli par arheologu un etnogrāfu 1977. gada pētījumu rezultātiem. – R.: Zinātne. 1978 . 82.,83. lpp.
- Urtāns J. Latvijas senās svētnīcas. – R.: Latvijas enciklopēdija, 1993. – 96.-97. lpp.
- Urtāns J. Aglonas senvēsture // Acta Latgalica. – Rēzekne: Latgolas kulturas centra Izdevniceiba. 1993. – 8. laid. – 57. lpp.
- Urtāns J. Aglonas Cirīša ezera Upursala
- Vilka A. Nelieli arheoloģiskās uzraudzības darbi Aglonas Upursalas pilskalnā (Upurkalnā) 2013. gadā