J.Urtāns (1982.g.):
Pilskalnam Z, ZR un ZA nogāzes ļoti stāvas. ZR nogāzē ierakta bedre, te arī sena, kalnā iegrauzusies uzejas taciņa, kas ved uz zaļumbaļļu vietu. Šīs nogāzes pieaugušas krūmiem un ir stipri piesārņotas ar kritušiem kokiem un zariem. Kalna nogāzēs kultūrslānis nav jūtams. Kalna ZA pusē zem balles vietas ir tumšāka zeme. Varbūt te sastumts kultūrslānis, ierīkojot baļļu plača vietu, kas uzmesta kā taisnstūris ar nedaudz uzvallētām malām. Taisnstūris ir 15 x 15 m liels. ZA pusē zemāk it kā vēl viens uzvallējums, kaut gan tā nozīme nav īsti saprotama. Drīzāk tas jauns nekā vecs. Īsts kultūrslānis ir tikai pilskalna D daļā, plakumā. Plakums kādreiz arts, jo gar pilskalna malām skaidri izdalās apara. Kultūrslānis konstatējams tikai plakuma Z un ZA daļā. Pilskalna A nogāzē ļoti krauja apara ar pārjauktu kultūrslāni. Nogāzē pārjauktais kultūrslānis 20 – 50 cm biezs. Kultūrslānis pie paaugstinājuma nogāzes apakšdaļā 25 cm biezs, pie aparas plakuma pusē 55 cm biezs.
Celensku mājās stāstīja, ka kalna ZR daļā eglītēs kādreiz esot atrasts akmens ar rakstiem vai kalumiem, bet kur tas palicis, nav zināms. To esot atstāstījusi kāda vecīte, kurai tagad, ja būtu vēl dzīva, būtu ap 100 gadu. Kalna nogāzē atradu divas trauku lauskas.
Vietu apmeklēju 08.82.
R.Ritums (1996.g.):
Celensku pilskalns atrodas 350 m uz D no Rīgas – Alūksnes šosejas, ap 1,3km no Alūksnes pilsētas robežas. Apmēram 30 m augstais kalns garens ZR DA virzienā. Tā ZR galā apaļš paaugstinājums ar ceriņu lapeni. Tas virs pārējā plakuma paceļas par 3-5 m. Paaugstinājumu 1-2 m zemāk par virsotni ieloko neliela terasīte. Pilskalna plakums klajš, ar slīpumu pret DA. Pret DR nogāzes lēzenas, 7-8 m augstas. DA nogāze klaja, vienīgi tās pakājē aug krūmi un lapu koki. Citās pusēs pilskalna nogāzes aizaugušas jauktu mežu. ZA nogāzē iepretī ZR gala paaugstinājumam izcirsta slēpotāju (?) stiga visas nogāzes garumā. Senvietas apmeklējuma reizē tajā postījumi nav konstatēti.
Celensku pilskalns atrodas Alūksnes raj. Alsviķu pagastā, 300 m uz DR no Celensku mājām, 800 m uz R no Alūksnes pilsētas robežas un 300 m uz D no Alūksnes-Rīgas šosejas. Pirmās ziņas, ka pie Celenskiem atrodas Celišķu kalns, kas ir pilskalns. 1923. gadā Pieminekļu valdei sniedza J. Greste. Pieminekli plašāk 1978. gadā aprakstīja J. Urtāns.
Celensku pilskalns ir apkārtnē labi nodalīts, nedaudz iegarens ZA-DR virzienā orientēts līdz 30 m augsts kalns, kuru ietver slapjas pļavas un purvāji. Celensku pilskalna ZA galā ir 5 m augsts pacēlums. uz kura kādreiz bijusi 13 x 13 m liela zaļumbaļļu vieta, kas izveidota, īpaši pārveidojot pacēluma reljefu. Šī pacēluma nozīme pilskalna aizsardzībā nav saprotama, jo kalna nogāzes Z un ZA pusēs jau tāpat no dabas ir pietiekami stāvas. Kalna pretējā D R puse ir izlīdzināta, un te izveidots pilskalna plakums, kas ir nedaudz nolaidens pret DR. No šīs puses kalna augstums ir 20 m. Plakuma garums – ap 50 m, platums – ap 40 m. Pret kalna nogāzēm tas noslēdzas ar asu malu, kas izveidojusies plakuma aršanas rezultātā. Kultūrslānis, kura biezums ir 25-35 cm, noarts plakuma malās un kalna nogāzēs. Iespējams. ka uzeja Celensku pilskalnā vedusi no ZR puses, jo te nogāzē saglabājusies taciņas vieta.
Pilskalnā atrastas bezripas apmesto un gludo trauku lauskas, kas ļauj tā apdzīvotību attiecināt uz m.ē.I g. t. Piemineklis sākotnējo veidolu zaudējis zemes apstrādāšanas rezultātā.
- J. Urtāns Latvijas austrumu daļas jaunatklātie pilskalni. – Rīga, 1995.