Bātes “Pilskalnu” uzdod v. Lovis sava “Burgenlexiconā” neminēdams, no kurienes šās ziņas smeltas. Šeit jāsaka, ka to reģistrējis jau 1869. g. A. Bielensteins (Mag. 14. 2.), kaut gan nav devis tuvākas ziņas par šo vietu. Vispār Bātes pilskalnu nekad vēl nav apskatījusi neviena zinātnieka acs, neraugoties uz to, ka tas atrodas viegli sasniedzamā vietā.
Bātes pilskalns atrodas 3 kilometri ziemeļos Vaiņodes dzelzsceļa piestātnei un 2 kil. austr. Bātes muižai. Muiža apmetusies Lentiņas, Ventas pietekas pašā iztekā. Šī upe aizdambēta un tā cēlies Bātes dzirnavu ezers, kurā kā ķīlis iespiežas “Pilskalns”. Pilskalna rietumpusē samanāms lēzens uzbedums un grāvis, kas atdala pilskalna plakumu no apkārtējā līdzenuma. Uzbeduma ziemeļa galā bijusi senā ieejas vieta, kā tas parasts pie šā tipa pilskalniem. Plakums 7 m. virs ezera līmeņa, un tiek no neatminamiem laikiem arts. Arkls domājams arī saplacinājis uzbedumu un nolīdzinājis grāvi.
Savādākais šai pilskalnā ir tas, ka uzbedumu klāj akmeņi galvas lielumā. Šādi akmeņi sabiruši arī ezerā un domājams, kādreiz atradušies visapkārt pilskalnam. Zem uzbeduma akmeņiem atrodas sajaukta zeme ar pelnu un ogļu kārtām. Pārējā pilskalna plakuma tikai retā vietā zem aramas kārtas vairs uzglabājušās ogles.
Akmeņi ir neparasta parādība Kuršu pilskalnos. Var jau būt, ka arī šeit viņi radušies caur pārējo lauku tīrīšanu no akmeņiem. Apkārtējie iedzīvotāji tomēr neatminas, ka akmeņi būtu kādreiz atvākti uz šo pilskalnu.
Bātes pilskalnam paredzama pilnīga iznīcināšana, jo tas iedalīts kāda centīga jaunsaimnieka laukos, kurš pilskalnā nolēmis celt ēkas.
Kā atsevišķs novads Bāte (Baten) jau minēta 1253. g. Kurzemes bīskapam ar Ordeni daloties zemes virskundzībā. Vārds “bāte” sastopams daudzos Kurzemes vietu vārdos, piem. Embote, Pabāte. Nav šaubu, ka tas nozīmē lietu vārdu, kura darbības vārds ir senind. bhavate, latv. bīties. Citiem vārdiem sakot bāte nozīmētu to pašu ko patvērums briesmās.
- Brastiņš E., Latvijas pilskalni. 1. sējums Kuršu zeme. — Rīga, 1923.