E.Brastiņš par pilskalnu
„Ārones kalns” senāk esot saukts par „Pilskalnu” un arī par „Gultas kalnu”. Savu tagadējo vārdu tas esot ieguvis tikai pirms 30 gadiem, jo kalnā noturamo izrīkojumu dēļ tas sludināts Ārones upītes vārdā par Ārones kalnu. Šis pilskalns atrodas Ārones labā krastā Brencēnu māju zemē, Grazdonas pag. Kalns stāv pašā Bērzones Madonas lielceļa malā, pie Arones strauta tilta, 4 klm. austrumos Bērzonei.
Vidzemes augstiene spēji apraujas pret Aiviekstes līdzenumu, sadrupdama atsevišķos stūros un uzkalnos. Šāds stāvs zemes stūris ir arī Ārones kalns, kurš padarīts vēl stāvāks noplacinot virsu un izlīdzinot sānus.
Vispārējais šā pilskalna veids ir četrstūrains ar vienlīdz stāvām 10—15 m. augstām sānmalām. Plakums 75 m. garš, 45 m. plats un gluži līdzens. Plakuma austrumu galā 2 m. augsts uzbedums, kas aizsargā šo, no dabas mazāk nodrošināto, vietu. Dabīgā grava, kas plakumu šai vietāatdala no pārējiem laukiem ir samērā sekla un to nācies mākslīgi padziļināt.
Tagadējā ieeja atrodas uzbeduma ziemeļgalā un redzams, nesen paplašināta. Šeit pat varēja būt arī senā ieejas vieta.
Kalna zeme sastāv no mālainas grants. Senāk plakums esot arts un aršana atmesta, kad kalnu sākuši lietot izrīkojumiem un izpriecām. Kalnā iedzīti mieti virs kuriem uzlikti dēļi sēdēšanai. Uzbeduma tuvumā tamlīdzīgi ietaisīta vieta muzikantiem.
Plakuma ziem.-austrumu stūrī atrodas kādas vecas ēkas paviļas, kurās neredz kaļķu jāvu. Mītņu kārta dziļāka par vienu metru un diezgan melna. Arot esot atrastas misiņa saktas u. c. lietiņas. Kalnā esot atrastas arī dažas čuguna bumbas ap 15 mārc. smagas un caurumu vidu. Tēvi stāstījuši, ka bumbas dienvidus pusē iešāvuši krievi, kuriem kalns esot bijis par mērķi šaušanas apmācībās.
No kalna tālas izredzes uz Ārones gravu. Pilskalna apkārtne kalnaina un jauka. Netālu no Arones kalna tam dienv.-rietumos ir senkapi ar metāla lietu atradumiem.
Teic, ka Ārones kalnu kara laikos zaldāti cepurēm sanesuši.
Šis pilskalns pēc sava lieluma un uzbūves pieskaitāms relatīvi jaunākiem un, domājams, piedzīvojis vācu ienākšanu latviešu zemēs.
Pasākumu rīkošanas iespējas
Aronas pilskalnā ir pieejama strāva pa visu perimetru 3 fāzes, ir vairākas stāvvietas, viena asfaltēta, apgaismojam arī taciņas pasākumu laikā, ir avota ūdens, var palikt pa nakti teltīs . Strāvas patēriņš vienam pasākumam ir aptuveni 3 EUR. Par teritorijas izmantošanu tiešu samaksu neņemam, paņemam to, ko saziedo. Laiku var saskaņot Ar Imantu Pulksteni (pasākumu koordinators) – tel: 29411619
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.