“Pilskalns” Šķaunes pagasta Ludzas apr. Lielandžānu ciema zemē. Ciems izdalīts viensētās un minētais pilskalns iekrīt brāļu Nikodēma un Genricha Andžēnu īpašumā. Uz kārtīm Lielandžānu ciems kļūdaini apzīmēts par Lielmačiem. Šī kļūda ieviesusies krievu topogrāfu nevērības dēļ un nav izlabota arī latviskās kara kārtīs. Mūsu pilskalns atrodas Lielandžānu ciema vietai 2 km. rietumos, netāļu no Keiļevas mazmuižas. Krievijas robeža no pilskalna nedaudz par 2 kilometriem.
Norādītā vietā ir augsts nelīdzens lauks, kurā izraudzīts pilskalna veidošanai augstāks uzkalniņš. Šim uzkalniņam apkārt nelielas pļaviņas un slapjas dūkstītes, kas varējušas pilskalna iemītniekiem noderēt. Tomēr vieta pilskalna celšanai izraudzīta neizdevīga, jo nav šeit no dabas dots nekāds stiprāks patvērums, kā stavas kalnmalas vai augstas krantis.
Pilskalna kalnmalas nācās raktin uzrakt. Tā sasniegts visapkārt tikai 2 m. augsts kraujums. Zem tā sākas lēzena neizveidota kalnmala.
Šā pilskalna plakums 45 m. garš, 25-35 m. plats iegareni apaļā veidā. Kā redzams tas nekad nav arts, kaut gan ciema šņoru zemes diezgan tuvu piekļāvušās pilskalna pakājei. Tomēr plakumā mītņu kārtas tikpat kā nav. Katrā ziņā tā ir visai neievērojama. Mēģinājumu rakumos zem velēnas tūdaļ sākas mālaina neaizskārta zeme. Arī parasto trauku lausku neizdevās atrast rūpīgi meklējot. Nav dzirdēts, ka arī kāds cits kautko būtu atradis šai pilskalnā vai viņa tuvumā.
Tomēr kalna aprakums ir ļoti noteikts un skaidrs. Ziemeļ – austrummalā, kur zemes cilnis visneizdevīgāks, redzams pat neliels grāvītis ar uzbedumu. Šis pilskalns, liekas, bijis pārāk īsu laiku lietošanā, kas izskaidrojams ar neizdevīgo novietojumu. Bez tam šī vieta varējusi būt tikai apcietināta kara laiku paslēptuve.
Apkārtne šeit, tuvojoties Krievijas robežai paliek līdzenāka un zemāka, salīdzinot ar Latgales vidieni. Arī pilskalni paliek retāki. Kā tuvākos pilskalnus aiz robežas Krievijas daļā ļaudis min “Gorodoku” pie Perepečkas, 6 km. dienvid-austrumos un zemju uzbēdumu pie Osvejas, Osvejas ezera tuvumā.
- Brastiņš E., Latvijas pilskalni. 3. sējums Latgale. — Pieminekļu Valde: Rīga, 1928.