
Mērogs 1:1000, griezumu augstums 1 m . Izzīmēts pēc 1991. gada uzmērījuma
Aknīstes (arī Susējas) pilskalns atrodas Jēkabpils raj. Aknīstes pagastā Aknīstes ZR nomalē. Susējas upes ielejas labajā krastā pie Līvānu ielas, agrāk – pie Skanstnieku mājām. Pilskalnu jau 1899. gadā savā Kauņas guberņas arheoloģiskajā kartē atzīmēja F. Pokrovskis.

Apkārtnes plāns M 1:200 000
Aknīstes pilskalns ierīkots 15-20 m augstā krasta stūrī starp Susējas upes ieleju un tās kreisā krasta pietekas Saltupes izrauto gravu. Pret šo pusi vērstie pilskalna sāni jau no dabas ir stāvi, tāpēc te nekādas mākslīgas izbūves nav bijušas. Pilskalna plakums no līdzenās apkārtnes ir norobežots ar diviem izliektiem viens otram paralēliem 0,5 m dziļiem un ap 3-5 m platiem grāvjiem un trim vaļņiem. Iekšējais valnis, kas ir ap 0,75 m augsts, uzmests uz pilskalna plakuma malas. Pilskalna izlīdzinātais nedaudz pret Z nolaidenais plakums ( 40 x 40 m) plānā ir noapaļoti četrstūrains. Pilskalna vaļņi un grāvji D R daļā pēdējā laikā ir aizlīdzināti, un te izveidota ieejas vieta; īstā ieeja, iespējams, vedusi gar Saltupes gravas malu.

Aknīstes pilskalna aizlīdzinātie grāvji
Tautā Aknīstes pilskalnu sauc par Franču vai Zviedru skansti un tas tiek saistīts ar 1812. gada kara notikumiem. Šāds uzskats pausts arī publikācijās, tomēr pilskalna nocietinājumu veids, kas varētu attiekties uz pilskalnu izbūves jaunāko posmu, nav identificējams ar XVIII vai XIX gs militāriem nocietinājumiem. Pilskalna plakumā ir pelēcīgs kultūrslānis; tajā atrasta ripas trauka lauska, kas apliecina pilskalna relatīvo vēlumu.

Pilskalna makets. Foto: seluklubs.lv
- J. Urtāns Latvijas austrumu daļas jaunatklātie pilskalni. – Rīga, 1995.