
Mērogs 1:1000, griezumu augstums 1 m. Izzīmēts pēc 1988. gada uzmērījuma
Valaiņu pilskalns, saukts par Zirņu kalnu vai Sauleskalnu, atrodas Preiļu raj. Aglonas pagastā Valaiņu sādžas purvā, kura Z un A malās ir Sauleskalnu un Akatnieku mājas. Valaiņu purvs atrodas 4 km uz DDA no Aglonas. Pirmais pieminekli 1941. gadā aprakstīja P. Stepiņš.

Apkārtnes plāns M 1:200 000
Valaiņu pilskalns ierīkots tagad kokiem apaugušā krūmaina purva malā, kas orientēta A-R virzienā. Šī sala ir kukuļveidīgs 130 m garš, 90 m plats un 9 m augsts kalns ar samērā lēzenām nogāzēm. Lēzenākais salas R gals pārrakts ar ap 4 m platu grāvi, kurš vidusdaļā, kur, iespējams, bijusi ieejas vieta, daļēji aizmilzis. F. Stepiņš 1941. gadā te saskatīja divus grāvjus un valni, no kuriem pirmais bijis 1 m, bet otrais – 0,5 m dziļš. Tādējādi atdalītais mazliet kumpais pilskalna plakums ir 50 m garš un 20 m plats. Salas pretējā A gala nogāzē jaušamas divas vāji izteiktas terasītes.

Valaiņu pilskalns
Ierīkojot Valaiņu pilskalnu, veiksmīgi izmantots kalna novietojums purvā, kur lielāki kalna pārveidošanas darbi nebija nepieciešami. Pierakstītie nostāsti vēsta, ka kalns esot sanests ar maisiem, ka tajā esot slēpuši nozagtās līgavas un ka kalnā atrodama nauda. Aizstāvoties pret ienaidniekiem, no kalna metuši akmeņus.
Valaiņu pilskalna datējums nav zināms. Tā savdabīgais novietojums liek to uzskatīt par mazpārveidotu pilskalnu – purva slēptuvi.
- Klepere T. / D.J Arheoloģiskie pieminekļi Aglonas apkārtnē // Ļeņina Karogs [Preiļi). – 1977. 12. aug.
- Urtāns J. Aglonas senvēsture // Acta Latgalica. – Rēzekne: Latgolas kulturas centra izdevnīceiba, 1993. 8 . laid. – 57. – 58. lpp.
- LGIA Vietvārdu datu bāzē Akatnīku pilskalns ir norādīts nedaudz citā vietā, taču domājams, ka tas ir tas pats Valaiņu pilskalns. Šī datu bāze bija pirmais avots, kur savulaik meklēju pilskalnu koordinātas un jāpiezīmē, ka lielu daļu pārkoriģēju savā kartē, kad sāku strādāt ar reljefa datiem, tā kā, manuprāt, tur nav tie precīzākie dati. /G.Kalniņš. 27.09.2024.g./
- Komentārs par to pievienots arī Vikipēdijā.
- Jura Urtāna komentārs (30.09.2024.g.): “
Labdien!
Diemžēl parastā lieta, kad plsk ir starp vairākām vietām. Iespējams, te arī kāda sena kļūda. Pirmais plsk aprakstīja P. Stepiņš, norādot, ka plsk atrodas Valaiņu purvā, pēc tā arī deva nosaukumu, tas tad aizgāja. Akatnieki – maza sādža – bija 3 mājas, atrodas tuvāk, tagad kartēs purvs arī saucas Akatnieku purvs, bet iespējams, ka 1941.g. purvu sauca par Valaiņu purvu vai varbūt – Akatnieku purvs – bija lielākā Valaiņu purva daļa. Iespējams, kāds fiksēja, ka plsk tuvāk ir Akatnieku mājas vai sādža, un pielika nosaukumu Akatnieku plsk, dotā atzīme kartē – nepareiza, kāpēc tā tur likta – nezinu, bez Valaiņu plsk tur cits plsk nav zināms. Iespējams, uz vietas kāds informants plsk norādīja visai aptuveni un sev zināmo plsk nosauca par Akatnieku plsk. Pat ja jēdzīgāks tagad liktos Akatnieku plsk nosaukums, to noteikti nevajadzētu lietot un popularizēt, jo tad pēc nosaukumiem dabūsim divus it kā atšķirīgus plsk, būs nākotnē vēl lielāks sajukums.
P.S.Pārsūtu mūsu saraksti LGIA vietvārdistiem, varbūt var koriģēt.”