E.Brastiņš par pilskalnu
Apcietinājums, kuru krievu iedzīvotāji dēvē „Gorodok” atrodas Ludzas apr. Istras pag. Zubravas ciema Silvestram Triznam piederošās viensētas zemē.
Šis pilskalns novietojies mežiem aizaugušā apkārtnē, kurā kalni lēzeni un neievērojami. Arī Zubravas un Meškiņevas ciemi atrodas mežu vidū un viņu tuvumā, 0,5 km. dienv.-rietumos Zubravai lauku malā, daži smilšu pauguri. Starp tiem šaurākais ir tikai 6 m. augsts ar 20 m. platu virsu. Šai kalniņā celts mazs pilskalniņš.
Pilskalnam garie sāni stāvi 4—5 m. augstumā, bet galiem vajadzējis grāvju un uzbedumu. Ziemeļgalā redzami 2 ierakumi, pie kam pirmais (no plakuma puses skaitot) 2 m. dziļš, bet otrs daudz seklāks. Starp šiem ierakumiem radies neliels uzbedums, kuram vidu samanāma senā ieejas vieta. Šais zemju darbos pašlaik ierīkotas kartupeļu bedres un tie jau pa daļai izjaukti.
Otrā plakuma galā redzams tikai viens grāvis, ar kuru lēzenais sānu kritums atdalīts no pilskalna.
Kalna plakums, kura garums 50 m., bet platums 16 m., kādreiz esot arti. Tāpat aruši arī kalna sānus, kas pret dienv.-riet. Kalna arājs, kāds 70 g. vecs vīrs stāstīja, ka gar pilskalna arto malu no viena gala līdz otram gājis ceļš (terase), bet viņš to esot noaris. Kalna otra mala neesot nekad arta.
Tagadējais šā pilskalna īpašnieks plakuma ziemeļgalā izracis 1 m. dziļu bedri “pētīšanas” nolūkos. Mītņu kārta plakuma vidū niecīga, gar maļam drusku biezāka. Atrodas trauku lauskas, akmeņi, ogles. Par metāla atradumiem nekas nav dzirdēts.
Pilskalns pa daļai apaudzis retām priedēm. Tās tiek izcirstas un kalns sagatavots aršanai. Protams, ka šis otrreizējais arums mazo pilskalniņu gluži iznīcinās.
Kalnā esot senos laikos kostelis (baznīca) stāvējis. Tas nogrimis ar visiem ļaudīm. Apakšā ļaudis vēl tagad dziedot.
„Gorodoka” baidējot, it īpaši dienvidos. Esot redzēta kariete aizjūgta 8 zirgiem.
Pilskalna ziemeļgala, pie grāvjiem un uzbedumiem esot vārti bijuši.
Zubravas ciema laukos esot veci „koleru” kapi. Ar sērgu aplipušos ļaudis dzīvus aprakuši.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.