E.Brastiņš par pilskalnu
Vienu kilometru austrumos Piksteres ezeram, tikpat tālu no augstā Sperjaņu kalna, ir kāds Augšzemei raksturīgs „Pilskalns”. Viņš atrodas Varenbrokas Maizīšu māju zemē, kuras īpašnieks Andrejs Lazdiņš. Šo pilskalnu aizķer arī Ķīļānu māju robeža, īpašnieks Avots. Saimnieki tik citīgi no paaudzes uz paaudzi izmantojuši savu zemi, ka jau Dr. Bīlensteins savās ceļojumu piezīmēs par Augšzemi rakstīdams piemin, ka kalnam vairs neesot nekādu rokdarbu pazīmju. Tomēr vērīgi aplūkojot šo pilskalnu, redzams, ka viņa austrummalā, kas slīpā nogāzē nolaižas uz Maizīšu pusi, starp 3 un 4 horicontali, vēl samanāmas senākās terases stāvuma atliekas. Pārējās trīs pilskalna malas no dabas ļoti stāvas un tās izbeidzas apakšā pļavās un sūneklī. Kalna augstums 24 m. ar iegareni apaļu plakumu.
Zeme sastāv no mālainas smilts. Arāji stāstīja, ka pirms gadiem arot, pilskalnā daudzas vietas bijušas tik melnas kā ogļu bedres. Tagad mītņu kārta gluži izjaukta un paretam atrod tikai sīkas trauku lauskas un oglītes. Daži trauku gabaliņi atvesti Rīgā un novietoti vēsturiskā muzejā. Viņi ir vienīgais pierādījums, ka šī, par pilskalnu dēvētā vieta ir bijusi patiesi pilskalns. Pa kara gadiem pilskalna aršana atmesta un tas apaudzis sīku mežu. Plakuma ziemeļmalā aug resns teiksmains ozols.
Maizīšu pilskalnu aprakstījis kā jau pieminēts, Bīlensteins. (Reizeskizzen aus dem Oberlande, 578). Viņš atzīmē kā vienīgo pierādijumu tam, ka šī vieta esot pilskalns, to, ka kalns tiekot arts. Tas nozīmējot, ka kalnam bijusi auglīga mītņu kārta. Citādu ziņu un pētījumu par Maizīšu pilskalnu trūkst. Stāsta teiku pa kalnā nogrimušu pili.
Turpat pilskalna tuvumā atrodas Zaļais kalns, uz kura senāk kapsēta esot bijusi.
Par Sperjāņa kalnu stāstīja, ka kalngalā esot melnas sadzīvotas vietas. Lietpratēji sakot, ka tās neesot ogļu bedres. Varbūt, ka šeit darīšana ar kādām senām dzīves vietām.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.