Atklāts 2019. gadā. J.Urtāns apmeklējis 2019. gada jūlijā.
J.Urtāns par pilskalnu
Trukšānu pilskalns II, kas apaudzis lapu un skuju kokiem, atrodas tajā pašā kauprē tuvāk Lielajiem Trukšāniem, ap 100 m uz rietumiem no Trukšānu pilskalna I. Pret dienvidiem kaupre te stāvi nokrīt pret Ludzas upi un ir pārdesmit metrus augsta. Pretējā pusē kaupre par apmēram 20 m nokrīt pret nelielu, senos laikos nogrāvjotu, tagad krūmiem aizaugušu purviņu.
Austrumu pusē kaupre, veidojot pilskalna nocietinājumus, pārdalīta ar tikko jaušamu grāvja priekšā uzmestu valnīti; pats grāvis ir ap metru dziļš, šķērso visu kaupri un iesliecas abās kaupres nogāzēs. Pilskalna šī gala nocietinājumi ir visai vāji un nenozīmīgi. Te pie grāvja ir vairāki caurmērā ap metru lieli akmeņi.
Pretējā rietumu pusē Trukšānu pilskalnu II norobežo dabiska pāržmauga; vēl tālāk uz rietumiem kaupre paliek ļoti šaura. Šīs pāržmaugas austrumu malā ir uzmests ap 1 – 1,5 m augsts valnis.
Tālāk virzienā uz austrumiem (respektīvi uz pilskalna plakuma pusi) ir izrakts ap 1 – 1,5 m dziļš izteikts puslokveida grāvis; tad seko ap 1 – 1,5 m augsts aprakums jeb stāvinājums, kura augšpusē ir ap 3 – 4 m plata izlīdzināta terase; tad ap 1,5 – 2 m augsts aprakums jeb stāvinājums. Nocietinājumu sistēmas gali izbeidzas kaupres abās stāvajās ziemeļu un dienvidu puses nogāzēs, kur terases nav veidotas.
Pilskalna rietumu gals atšķirībā no pretējā austrumu gala ir nocietināts daudz pamatīgāk. Šī ir vieta, kur Trukšānu pilskalnu mākslīgais pārveidojums ir redzams vislabāk.
Trukšānu pilskalna II plakums (ap 80 m garš un ap 20 m plats) ir izlīdzināts, tā malās pret Ludzas upi ir vairākas, šķiet, II Pasaules kara laika rakumu bedres. Pāri pilskalnam ved zemē iegrauzusies taciņa; iegrauzums ir īpaši jūtams rietumu gala nocietinājumos. Iespējams, taciņa iezīmē kādreizējās ieejas vietas. Ne pilskalna plakumā, ne nocietinājumos kultūrslānis nav jaušams; visur ir smilts zeme. Pilskalna plakumā, kur lielākā daudzumā aug pilskalniem raksturīgais kārpainais segliņš, zem ar saknēm izgāztas priedes bija redzams, ka pat velēnas kārta te ir plāna un smilšaina.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.