Daļēji norakts šosejas būvniecības laikā.
E.Brastiņš par pilskalnu
Kāda apcietināta vieta saukta „Vīna kalns“ arī „Egļu kalns“ atrodas Ikšķiles pag. 2 km. rietumos dzelzceļa piestātnei, 1 km. no Daugavas. Zeme, uz kuras atrodas minētais kalns, pieder Pienakuņģu mājām. Pa dzelzceļu uz Rīgu braucot „Vīna kalns“ redzams stigas kreisā pusē dažus desmitus metrus no sliedēm. Nelīdzenā apkārtnē šis apcietinājums atšķiras no pārējiem pakalniem ar noplacinātu virsu un nostāvinātām sānmalām. Sānu nostāvinājums tomēr neparasti mazs — tikai 2 m., kas liek šaubīties vai Vīna kalns maz bijis vietējo iedzīvotāju pilskalns. Arī nosaukums liek domāt, ka šis apcietinājums varējis būt pirmo vācu tirgotāju nostiprināta nometne. Tas pats spriežams par tuvējo „Mūku kalnu“ pie Spolītēm. A. Bīlenšteins gan tura Vīna kalnu par Ikšķiļes lībju pilsvietu, (Die Grenzen … 43. lp.) bet bez sevišķiem pamatojumiem.
Vīna kalna plakums ieapaļa trijstūra veidā ar 0,5 m. augstu bedumiņu ziemeļstūrī. Patieso plakuma cilni tagad grūti uzminēt, jo tas vairākkārt bojāts. Plakuma austrummalā redzams aizmilsis grāvis, kuru izrakuši jau pirms pasaules kara krievu kareivji savās apmācibās. Plakuma rietumpusē un sānos palikušas pasaules kara ierakumu vietas.
Kalns gan nekad neesot arts, bet Ikšķiles baznīcu pārbūvējot no kalna esot aizvesti kādi 30 vezumi akmeņu. Tie bijuši vienkārši laukakmeņi un Daugavas radzes. Šo akmeņu kravu atliekas vēl tagad vērojamas plakumā.
Mītņu kārta ap 0,5 m. bieza un satur daudz ogļu un rupju lausku. Tagad kalns apaudzis strupu zāli un tiek izlietots ganībām. Senāk tas noderējis dažādiem izrīkojumiem un izpriecām.
Vīna kalna piekājē esot atrasts kāds akmens cirvis, kas esot nodots Ikšķiles pamatskolai. Tuvējais Lazdu kalns pazīstams ar saviem senkapiem.
Teika stāsta, ka pēc lieliem plūdiem, kas notikuši „Zviedru laikos“ no kalna izvēlušās mucas ar vīnu. No tam kalns esot dabūjis savu nosaukumu.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.