VPAI materiāli par pilskalnu
Lasiņu pilskalns, saukts par Gorodoku, atrodas Daugavpils raj. Tabores pagastā Daugavas senkrasta kreisajā malā, pāris kilometru uz A no Daugavpils. Lasiņi jeb Lasenbeka – bijušais muižas centrs – atrodas ap 0.5 km uz R no pilskalna. Pirmās ziņas par Lasiņu pilskalnu 30. gadu beigās sniedza A. Košķens.
Lasiņu pilskalns ierīkots strauta veidotas pastāvas gravas (kas krīt pret Daugavu) R pusē. Citās pusēs pilskalns virs tuvākās apkārtnes paceļas tikai 4-5 m augstumā. Pilskalns ir ieapaļš, tā plakumam, kas ir 40 x 43 m liels, ir pāris metru slīpums pret A, bet kalna ZR stūris lēzeni izceļas pāri plakumam. Z un A pusē pret gravu pilskalnu 6-8 m zem plakuma līmeņa ietver 2-3 m plata terase, kas D A pusē pāriet līdz 3 m dziļā grāvī
starp pilskalnu un līdz 3 m augstu valni. Otrs valnis, kas nesavienojas ar pirmo, izveidots pilskalna DR pakājē, kur kalna augstums bija vismazākais. Pāri pār pirmo valni, tajā dziļi iegraužoties, ved ieeja pilskalnā, kas iegrauzusies arī pašā kalna malā. Iespējams, ka kāda ieejas vieta bijusi arī pārtraukumā starp abiem vaļņiem. Pilskalns bojāts ar vairākiem kara laika rakumiem.
Pilskalna plakumā, nogāzēs, DA un ZR pakājē konstatējams intensīvs kultūrslānis, kurā atrasts tīkla gremds, māla vērpjamā skriemeļa puse, bezripas trauku lauskas (gludās, gludinātās, ar iespiedumiem rotātās, švīkātās), kas ļauj Lasiņu pilskalnu datēt ar I g. t. p. m. ē. – m. ē. I g. t.
A 9087: A 9572: A 10049; A 12391; VI 153.
Graudonis J. Dienvidlatgales arheoloģisko pieminekļu apzināšana 1971. gadā// Zinātniskās atskaites sesijas materiāli par arheologu, antropologu un etnogrāfu 1971. gada pētījumu rezultātiem . – R.: Zinātne. 1972. – 77.-78. lpp.
Latvijas PSR arheoloģija. – R.: Zinātne. 1974. – 333. lpp.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.