Trīs kilometrus dienvidos Kazdangas muižai starp Valatu un Vecpils mazmuižim Alokstas upes līcī atrodas liels pilskalns. Viņa plakuma garums 120 m., bet platākā vieta 70 m. un tas stāv pāri apkārtējām pļavām un upei par 15 m. Ziemeļu galā pilskalna plakums atdalīts no apkārtēja līdzenuma ar diviem uzbedumiem un tikpat daudz grāvjiem. Ieeja senāk gājusi augstākam uzbedumam gar austrumgalu. Tagad tā paplašināta braukšanai ar vezumiem, jo pilskalna virsa atrodas valsts apsaimniekošanā. Pilskalna dienvidus nogāze ir lēzenāka par austrumu un rietumu sevišķi stāvajām krantēm, tāpēc tā mākslīgi padarīta stāvāka atrokot projām liekās zemes.
Šis Pilskalns, bez šaubām, ir senas Lažas pilsvieta, kas minēta Rīmju kronikā kā “Lasen” (6825 – 44). Kronists vēsta, ka 1263. gadā vienā gājienā ordeņa karaspēks nodedzina Lažas (Lasen) Markaišu (Merkes) un Grobiņas (Grubin) pilis. Lažās aizstāvētāji sirdīgi turējušies pretī, bet ordeņa karaspēks ar joni ieņem pils grāvi, sakur tur uguni un Kuršu pils nodeg. No kuršiem maz kas izbēdzis, bet vācieši saņēmuši daudz laupījumus, sievas un bērnus.
Pastāvēja domas, ka Lažas pilsvieta būtu kāda vieta, saukta par pilskalnu pusotra kilometra ziemeļos Aizputei pie Aizputes mācītājmuižas. Tā stāv 3 kilometrus ziem.-rietumos Veclažas muižai un tur virsū pašlaik Lažas kapi. Tomēr izrādās, ka Lažas kapu vieta nav pilskalns viņa īstā nozīmē, bet drīzāk “baznīckalns”, kādi ir visur lielāko pilskalnu tuvumā. Tam nav neviena grāvja, kas Kronikas nostāstā minēts, bet tam nav nekādu rakumu nedz mitņu šlāņa, izņemot pasaules kara tranšejas ziemeļu pusē.
Kazdangas pilskalns atrodas taisni 6 kilometri austrumos Veclažai un veci ļaudis stāsta, ka Valatu kalpu māja, kuras robežās ir pilskalns, senāk skaitījusies pie Lažas pagasta.
Bielensteins Kazdangas pilskalnu apmeklējis 1865. g un nav varējis saprast, kāpēc ordeņa karaspēks dodamies no Lažas pils (kapiem) uz Mārkaišiem (Vecpili) un Grobiņu, atstājis pa ceļam nepamanītu tik spēcīgu ienaidnieka cietoksni, kā Kazdangas pilskalnu. Šis jautājums top skaidrs, ja Lažu iedomājam šai pilsvieta.
Mītņu slānis pilskalnā ogļains un 1 m biezs. Atrasti arī trauku gabali.
Pāri upei, pilskalnam austrumos, Roņu māju tiesā ir bagāti uguns kapi. Turpat krastā uz Vecpils pusi ir vieta, saukta “Baznīckalns”. Pilskalnam 1 kilom. rietumos atrodas “Vaidukalns”.
Ap pilskalnu saistās parastā teika par caurumu un pīli, kura, ja ielaista izpeldējusi “acī” , kalnam piekājē.
- Brastiņš E., Latvijas pilskalni. 1. sējums Kuršu zeme. — Rīga, 1923.
Added by
www.latvijas-pilskalni.lv, www.senvietas.lv un hillforts.eu izveidotājs un uzturētājs.