J.Urtāns par pilskalnu
Avots: J. Urtāns. Latvijas austrumu daļas jaunatklātie pilskalni. – Rīga: Rīgas Multimediju centra apgāds, 1995.
Aizvējiņu pilskalns atrodas Krāslavas raj. Kaplavas pagastā Daugavas kreisajā krastā, 4 km lejpus Krāslavas. Pilskalnam tuvākās ir Aizvējiņu mājas, kas atrodas 200 m uz D no pieminekļa. Pirmās ziņas par pilskalnu 80. gadu vidū sniedza V. Gekišs.
Aizvējiņu pilskalna ierīkošanai izraudzīta jau no dabas īpaši izdevīga vieta pašā Daugavas krastā zemes mēlē starp divām pret Daugavu krītošām gravām. Pilskalnam, kas orientēts ZR-DA virzienā, ir izlīdzināts trīsstūrveida plakums, kuram ir dažu metru kritums pret ZR. Plakuma garums ir ap 70 11.1, platums platākajā vietā – 55 m. Pilskalna nogāzes pret Daugavu un abām sāngravām ir ļoti stāvas: plakums atrodas 35 m virs Daugavas līmeņa. Viss kalns un tā nogāzes apaugušas ar kokiem. No zemes mēles turpinājuma plakums atdalīts ar izplūdušu valni, kura garums ir ap 20 m un augstums pret plakumu – ap metru. Iespējams, ka ieeja pilskalnā vedusi gar vaļņa R galu, jo arī tagad te ir taciņa, kas tālāk ved lejā pie Daugavas. Ārpus vaļņa ir, šķiet, dabīgi veidojusies ap 15 m plata purvaina leja, kas savieno abu gar pilskalna malām pret Daugavu
krītošo gravu galus. Šajā lejā nesenos laikos izrakts dīķis. Pārbaudes rakumā plakuma DR nogāzē F. Zagorskis konstatējis 0,9 m biezu kultūrslāni.
Intensīvs kultūrslānis ap hektāru lielā platībā konstatējams arī starp pilskalnu un Aizvējiņu mājām. Šeit atrastas bezripas trauku lauskas ar gludo un apmesto virsmu.
Spriežot pēc lauskām, Aizvējiņu pilskalnu un, domājams, arī apmetni tam blakus varētu datēt ar I g. t. p. m. ē. – m. ē. I g. t.
Zagorskis F. Agrā dzelzs laikmeta apmetne Vilmaņos / / Zinātniskās atskaites sesijas materiāli par arheologu un etnogrāfu 1984. un 1985. gada pētījumu rezultātiem: Arheoloģija. – R.: Zinātne, 1986. – 139.-140. lpp.
Zagorska I. Ruša M Arheoloģiskā apzināšana Krāslavas pils ētas apkaimē un izrakumi Šķērskānu viduslaiku kapsētā // Zinātniskās atskaites sesijas materiāli par arheologu un etnogrāfu 1986. un 1987. gada pētījumu rezultātiem: Arheoloģija. – R.: Zinātne, 1988. – 157. lpp.
Urtāns J. Aizvējiņu pilskalns// Ezerzeme [Krāslava]. – 1991. – 27. apr.
Urtāns J. Vistālākais uz dienvidaustrumiem / / Lauku Dzīve. – 1991. – Nr. 7.
Urtāns J. Daugavas pilskalni. – R.: Latvijas kultūras fonds. 1993. – Nr. 30.
Profila informācija
Detalizētu informāciju var meklēt opendata.latvijas-pilskalni.lv.